Po naistalování operačního systému Debian, získáte společně s instalací nejrůznější aplikace všeho druhu, i přesto se může stát, že vám některá z aplikací bude chybět. K instalaci softwaru v Debianu se používají „obchody“ podobně jako u mobilních systémů Android.Instalaci softwaru lze provést hned několika způsoby, které jsou často závislé na zvoleném pracovním prostředí. Zde si uvedeme příklad, jak instalovat software v prostředích Gnome Shell a Plasma. V závěru článku se podíváme na univerzální způsob instalace softwaru pomocí terminálu, který je stejný pro všechna pracovní prostředí, zároveň si také představíme nástroj synaptic.
Software v Gnome Shell
Pro instalaci softwaru slouží v Gnome Shell aplikace Software, která nabízí deset kategorii aplikací. Instalace je velmi snadná, stačí zvolit daný program, kliknout na tlačítko Instalovat, zadat heslo správce systému a chvilinku počkat, než se aplikace nainstaluje. V pravém horním rohu se nachází ikonka lupy, jenž umožňuje snadné vyhledání aplikací podle názvu. Aplikace Software nabízí celkem tři karty, první s nápisem Vše zpbrazuje veškerý dostupný software. Druhá s nápisem Nainstalované zobrazí software, který je v počítači aktuálně naisntalovaný. Poslední karta Aktualizace uživatele upozorňuje na dostupné aktualizace.
Software v prostředí Plasma
Při standardní instalaci se v Plasmě nachází pro instalaci aplikace jménem Discover. Stejně jako Software v Gnome Shell nabízí Discover několik kategorii aplikací, ze kterých si lze vybrat. Využít lze samozřejmě také vyhledávání podle názvu aplikace Pro instalaci stačí pouze kliknout na Instalovat a zadat heslo správce systému. Discover nabídne, také několik widgetů pro pracovní prostředí Plasma.
Instalace softwaru pomocí příkazů
Pro instalaci softwaru si stačí zapamatovat pouhé tři příkazy; apt update, apt search, apt install. Příkaz apt update slouží pro obnovení repozitářů, pro jeho spuštění je potřeba mít práva uživatele root. Příkaz apt search [název_aplikace] slouží pro vyhledávání konkrétní aplikace v repozitářích, pro použítí nejsou nutná žádná zvláštní oprávnění. Poslední příkaz apt install [název_aplikace] slouží k instalaci balíčků, které jsme vyhledali v repozitářích pomocí předchozího příkazu. Instalace opět vyžaduje opravnění uživatele root.
Pro úplnost si zde uvedeme příklad instalace webového prohlížeče Mozilla Firefox. Nejprve obnovíme repozitáře příkazem
sudo apt update |
Po úspěšném obnovení repozitářů vyhledáme přesný název balíčku
apt search firefox |
Ve výpisu jde vidět, že se ve standardních repozitářích Debianu nachází verze ESR a balířek se jmenuju firefox-esr, provedeme tedy instalaci
sudo apt install firefox-esr |
V případě, že jste v terminálu častěji, určitě by vás mohl zajímat tip na tvorbu aliasů.