Stejně jako u operačních systému Microsoftu i u systému z rodiny GNU/Linux je spousta aplikacích sloužící softwarové k detekci hardwaru. Jak již je mým zvykem nejprve ukážu ulitku, jež umožní detekci v grafickém režimu a poté detekci hardwaru v terminálu.
Hardware Lister
Užitečným nástrojem pro zjištění vybavení počítače je Hardware Lister. Pod tím názvem lze najít program jak v Gnome Software, tak v Plasma Discover a jedním kliknutím snadno nainstalovat. Druhou možností je instalace pomocí terminálu, program lze v konzoli najít pod názvem lshw-gtk, k instalaci tedy stačí zadat:
sudo apt install lshw-gtk |
Aplikace pro svůj běh požaduje práva uživatele ROOT, při startu se tak zeptá na heslo správce systému. Po spuštění aplikace klikněte na tlačítko Refresh, program po chvilce zobrazí v pravém sloupci Lunch Box Computer, na tuto položku dvakrát poklepejte, čímž se dostanete na další úroveň. Postupně se tak lze dostat na nějvětší možné detaily hardwaru daného počítače.
HWinfo
Pro zjištění hardwaru v terminálu jsem zvolil HWinfo, ten lze nainstalovat pomocí příkazu
sudo apt install hwinfo |
detekci lze poté spustit pouhým zadáním sudo hwinfo, při zadání tohoto příkazu však terminál vyhodí spoustu neužitečných informací a výpis je celkově nesrozumitelný. Pro stručný a srozumitelný výpis, lze použít příkaz
sudo hwinfo –short |
Detekci hardware je i v tomto případě potřeba provádět s oprávněním uživatele ROOT a proto jsme v příkazu zadali před hwinfo také kouzelné „slůvko“ sudo. U programu Hardware Lister je možné uložit konfiguraci do souboru. I u HWinfo lze aktulní konfiguraci snadno uložit do textového souboru, to provedete zadáním následujícho příkazu
sudo hwinfo –short > hardware.txt |
V tomto případě se detekovaný hardware nevypíše do terminálu, ale do souboru hardware.txt, který se vytvoří v umístění ve kterém se právě nacházíte. V případě, kdy zadáte příkaz po spuštění terminálu, vytvoří se soubor ve vaší domovské složce.